متون عمومی

شهرستان سربیشه

موقعیت جغرافیایی:

شهرستان سربیشه به مرکزیت شهر سربیشه با مساحتی معادل 8251 کیلومتر مربع در شرق ایران ، حاشیه شمال شرقی دشت لوت و در جنوب شرقی شهرستان بیرجند و در محور بین المللی بیرجند-زاهدان واقع گردیده است که از شمال و غرب به شهرستان بیرجند و از جنوب به شهرستان نهبندان و از شرق به کشور افغانستان محدود بوده و طول مرز مشترک آن با کشور افغانستان حدود 110 کیلومتر می باشد .شهر سربیشه در فاصله 66 کیلومتری بیرجند ، مرکز استان خراسان جنوبی و 533 کیلومتری مشهد ، مرکز استان خراسان رضوی و 395 کیلومتری زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع گردیده است

جاذبه های گردشگری

 .الف -زیارتگاه ها واماکن مذهبی :

در این شهرستان چندین بقعه مبارکه متعلق به امامزادگان وجود دارد که مشهورترین بقاع متبرکه این شهرستان عبارتند از :

- آستانه مبارکه بی بی زینب خاتون (س) : واقع در روستای کاهی بخش مود در 52 کیلومتری شهرستان سربیشه و در بخش مود در مجاورت روستای کاهین واقع گردیده است . از شجره نامه این بانوی بزرگوار اسناد و مدارکی در دست نیست ولی طبق اعتقاد شدید مردم و آنچه در کتاب بهارستان مرحوم آیتی آمده است این بانوی مخدره دخت امام موسی کاظم (ع) می باشد . مزار کاهی از مشهورترین بقاع متبرکه در سطح استان خراسان جنوبی است که به دلیل ارادت ویژه مردم و دیدن کرامات متعدد از این امامزاده بزرگوار که شرح برخی در کتاب بهارستان آمده است و همچنین به جهت آب و هوای مطبوع و منطقه سیاحتی و تفریحی ، همه روزه پذیرای خیل عظیمی از زوار محترم می باشد .

 

- مزار سید حامد علوی : واقع در روستای چنشت ، دهستان نهارجان بخش مود ، در فاصله 60 کیلومتری سربیشه و 8 کیلومتری مزار کاهی قرار دارد . این امازاده بزگوار طبق اعلام مرکز پژوهشهای آستان قدس رضوی با چهار واسطه به امام جعفر صادق (ع) می رسد که عبارتند از : احمد(الحامد لله)- محمد- حمزه (ابویعلی)- محمد(الحجازی الصوفی)
- اسحاق الموتمن-امام صادق علیه السلام . این بقعه متبرکه همچنین به دلیل مجاورت در غارهای تاریخی روستای چنشت و قرار داشتن در منطقه نمونه گردشگری مورد توجه ارادتمندان و علاقمندان می باشد که در سالهای اخیر به دلیل آسفالت شدن راه روستای چنشت بر تعداد زائرین این امامزاده جلیل القدر افزوده شده است .

- قدمگاه حضرت ابوالفضل(ع) : این قدمگاه که در فاصله 25 کیلومتری از شهر سربیشه و در حاشیه جاده اسدیه قرار دارد و در مجاورت روستاهای زولسک و دهنه چاه می باشد . و به جهت انتساب به قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام مورد احترام و اعتقاد خاص مردم منطقه می باشد . از تاریخچه و شجره این مکان مقدس مدارک دقیقی در دست نیست ولی طبق اعتقادات مردم و آنچه که سینه به سینه از نسلهای قبل منتقل شده ، مشهور است که فردی ساده و متدین پس از اینکه سه مرحله ، فردی بزرگوار (به روایتی حضرت ابوالفضل علیه السلام ) را در خواب می بیند که مکانی با ویژگیهای خاص در همان منطقه به او نشان می دهد که مورد احترام وی بوده است . ایشان نیز پس از جستجوی زیاد همان مکان را با همان ویژگیها پیدا نموده و به مرور زمان به مکانی مقدس منتسب به حضرت ابوالفضل علیه السلام مبدل می گردد که امروزه پذیرای تعداد زیادی زائر و ارادتمند به ساحت مقدس اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام می باشد .

 

- مزار درویش غلام علی : در روستای شیرگ ، دهستان مومن آبد بخش مرکزی و در فاصله 8 کیلومتری شهر سربیشه قرار دارد .

- مزار سلطان بیدار : واقع در روستای دهک ، دهستان مومن آباد بخش مرکزی سربیشه .

- مزار سیدنا الحسین : در ناحیه دهک قراردارد.

- مزار سبز پوش : واقع درروستای مزار ، دهستان مومن آباد بخش مرکزی سربیشه .

- مزار گل بانگ خراسان : واقع در روستای برکوه ، دهستان مومن آباد بخش مرکزی و در فاصله 12کیلومتری از شهر سربیشه قرار ادارد . در بین مردم منطقه مشهور است که در جنگی که بین مردم روستا و افراد ظالم و زورگو رخ داده و مردم تحت فشار و قتل و غارت قرار داشته اند ، از همان مکان کنونی مزار در دامنه کوه نوری ساطع شده و نوایی نیز شنیده می شود . لذا مردم به آنجا پناه می برند و از شر دشمن ایمن می گردند . به همین جهت آنجا به مزار و زیارتگاهی تبدیل می شود .

- مزار پیر سنگ : واقع در روستای گورید ، دهستان مومن آباد بخش مرکزی .

- مزار بی بی زینب خاتون : واقع در روستای گزدز ، دهستان مومن آباد بخش مرکزی سربیشه .

- زیارتگاه خواجه مراد : واقع در روستای خواجه مراد ، دهستان درح بخش مرکزی .

- زیارتگاه سبز پوش سربیشه : واقع در روستای ماهیرود ، دهستان درح بخش مرکزی سربیشه .

- مزار سر بریده : واقع در روستای فال ، دهستان نهارجان بخش مود سریشه .

- مزار : واقع در روستای حسین آباد گواهی ، دهستان مود بخش مود سربیشه .

- زیارتگاه سید معصوم : واقع در روستای شواکند ، دهستان مود بخش مود سربیشه .

ب- دیدنی ها و آثار تاریخی :

از جمله آثار و ابنیه تاریخی وجود قلعه ها و غارهای مختلف در این شهرستان می باشد که قدمت آنها به صدر اسلام و حتی قبل از آن می رسد . به روایتب در جنوب شهر سربیشه شهری قدیمی به نام ‹‹کن کن ›› وجوود داشته است که قدمت آن به 6 هزار سال پیش از میلاد مسیح می رسد . از جمله دیدنی ها و آثار تاریخی شهرستان می توان به موارد زیر اشاره نمود :

- مسجد گنجی سربیشه : مسجد گنجی سربیشه که در حال حاضر به مسجد امام حسین (ع) شهرت دارد ، در حاشیه خیابان مطهری سربیشه واقع شده است .

- مسجد بزرگ سربیشه : مسجد بزرگ سربیشه که در حال حاضر مسجد چهارده معصوم نامیده می شود در خیابان مطهری در کوچه شهید رجبی مقابل مدرسه طالقانی واقع شده است .

- قلعه کهنه سربیشه .

- مسجد پخت : در روستایی به همین نام و در دامنه رشته کوه باقران قرار دارد .

- مسجد چهکندوک : در روستای چهکندوک درفاصله حدود 5 کیلومتری جنوب شرقی سربیشه قرار دارد.

- تپه چهکندوک : تپه چهکندوک کلاته سلیمان در شهرستان سربیشه روستای چهکندوک واقع است .

- قلعه چهکندوک : قلعه چهکندوک در شهرستان سربیشه روستای چهکندوک در 5 کیلومتری جنوب شرقی سربیشه واقع است .

- قبرستان هریوند : قبرستان موسوم به گبرها در نزدیکی روستای هریوند قرار دارد .

- مدرسه مود : در داخل شهر مود از توابع شهرستان سربیشه قرار دارد .

- باغ و عمارت مود : باغ – قلعه مود به لحاظ مکانی در شهر مود و در فاصله 22 کیلومتری سربیشه قرار دارد .

- قلعه قلاع مود : در فاصله حدود دو کیلومتری غرب شهر مود و نزدیکی سمسول آباد بخش مرکزی بیرجند قرار دارد .

- قلعه کهنه مود : قلعه کهنه مود در داخل شهر مود بر فراز تپه ای واقع شده است .

- رباط کوهک رود بالا : رباط مزبور در حدود سی کیلومتری سربیشه در امتداد جاده آسفالته بیرجند –زاهدان و در 2 کیلومتری آبادی کوهک رود بالا واقع شده است .

- قلعه اسفزار : این قلعه بر فراز تپه ای مشرف به روستای اسفزار واقع است .

- قلعه فال : در روستای فال از دهستان نهارجان بخش مود قرار دارد .

- محوطه ته کندوک کلاته سلیمان .

- سنگ نگاره روستای بیژائم : مجموعه نگاره های سنگی بیژائم در جنوب روستای بیژائم شهرستان سربیشه مشرف بر مزارع روستا حک شده اند .

- خانه یاوری سربیشه : خانه موسوم به یاوری بر فراز تپه ای بلند در بخش شرقی شهر سربیشه و در جوار قلعه کهنه سربیشه قرار دارد .

- غار چنشت : در دامنه کوهی مشرف به روستای چنشت در دهستان نهارجان بخش مود و در 45 کیلومتری شهرستان سربیشه واقع شده است .

- غار چهل چاه : در مجاورت غار چنشت در روستای چنشت قرار دارد .

- غار چهل دختر : در سال 1374 در دامنه کوهی به نام چهل دختر در نزدیکی روستای کوچک کلاته آخوند که از سنگهای آهکی شکل گرفته است کشف شد .

- غار برادو.

- روستای ماخونیک : در دهستان درح و در بخش مرکزی سربیشه در منطقه ای کوهستانی و در دامنه جنوبی کوه ماخونیک و در فاصله 80 کیلومتری شهر سربیشه واقع شده است .این روستا جزء هفت روستای شگفت انگیز کشور است .

- روستای چنشت : در 25 کیلومتری مود و60 کیلومتری سربیشه قرار دارد .

- سنگ نگاره تنگل استاد : در 3 کیلومتری روستای چنشت واقع است .

ج- چشمه های آب معدنی :

چشمه آب گرم علم آباد : در شمال خاوری شهرستان و از شکاف سنگ های آتشفشانی از نوع آندزیت بازالت از زمین خارج می شود .

چشمه آب ترش : در شمال شهرستان سربیشه از شکاف سنگهای آندزیت بازالت از زمین خارج می شود .

آبگرم گندگان : در 12 کیلومتری سربیشه واقع است .

چشمه آب معدنی تناک : در روستای تناک از بخش مود شهرستان سربیشه قرار دارد .

چشمه آب معدنی سیاه دره : آب معدنی سیاه دره جنب کلاته سلیمان (بخش مود شهرستان سربیشه ) واقع است که آب آن به رنگ سبز کامل است

 
بيشتر