.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 • کد خبر: 0b25c51
 • مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در مصاحبه به مناسبت گرامیداشت روز جهانی خاک عنوان کرد:
  عواملی چون افزایش جمعیت ، بهره برداری بیش از حد از زمینهای کشاورزی، ازدیاد زباله های شهری و صنعتی،جذب مواد شیمیایی توسط خاک و...منجر به تشدید فرسایش و آلودگی خاک می شود
 • 1397/9/13 سه‌شنبه2018-12-04T12:52:07+03:30.
 • چهاردهم آذرماه  (5 دسامبر (2018) به عنوان گرامیداشت روز جهانی خاک  با شعار پیش بسوی رفع الودگی خاک نامگذاری شده است . به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان ، اکبری مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در مصاحبه با بخش روابط عمومی اداره کل با اشاره به این موضوع که خاک نمادی از باروری است. خاک سرچشمه زندگی است. خاک پایه و اساس تولید مواد غذایی است و خاک برای بارور نگاه داشتن زمین و پرورش حیات بر روی این کره ضروری است،گفت: با توجه به اهمیت خاک به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزاء طبیعت، اتحادیه جهانی علوم خاک (International Union of Soil Science) در سال ۲۰۰۳ و در راستای ارج نهادن به اهمیت خاک و جلوگیری از تخریب و نابودی آن، روز ۵ دسامبر را به عنوان روز جهانی خاک نامیدندو  بزرگداشت این روز از طرف جامعه جهانی بیانگر لزوم توجه هرچه بیشتر به این سرمایه عظیم خدادادي است کـه بـه علـت افـزایش نیازهـاي روزافزون جمعیت جهان تحت فشار مضاعف قرارگرفته است.  اکبری افزود :باید توجه داشت که خاک به عنوان منبع طبيعي ، سرمايه ملي و بستر حيات، نقش اساسي در استقرار و رشد جوامع بشري دارد و در واقع بخشي از زنجيره غذايي انسان و ساير حيوانات از خاك مي باشد به همين دليل هرگونه آلودگي موجود در خاك مي‌تواند در طي زنجيره غذايي، به سطوح بالاتر انتقال يافته و در نهايت در انسان تمركز يابد. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اظهار داشت :علیرغم اینکه خاك از منابع تجديدپذير بوده لیکن برای  تشكيل هر سانتي‌متر خاك در شرايط مختلف آب و هوايي از 100 تا 10000 سال زمان نیاز است  و  هزينه رفع آلودگي خاک بسیار سنگین و رفع آلودگي خاك فرآيندي بسيار درازمدت است

  *عوامل تشدید فرسایش و آلودگی خاک

   وی تصریح کرد: امروزه عواملی چون افزایش جمعیت و بهره برداری بیش از حد از زمینهای کشاورزی،رشد شهرنشینی،ازدیاد زباله های شهری و صنعتی،جذب مواد شیمیایی توسط خاک،حفاری معادن و چرای بی رویه دام ها و... منجر به تشدید فرسایش و آلودگی خاک میشود.

  *خاک مهمتر از آب

  مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: خاک به مراتب از آب مهم تر بوده و در واقع خاک مهمترین بستر مدیریت منابع آب در جهان است و تامین آب مورد نیاز از روش های مختلف امکان پذیر خواهد بود ولی تهیه خاک بویژه خاک حاصلخیز تقریبا در زمان کوتاه غیر ممکن می باشد. خاک‌های جهان به دلیل توسعه شهرها، جنگل‌زدایی، شیوه‌های مدیریت و کاربری ناپایدار سرزمین، آلودگی، چرای مفرط و پدیده تغییر آب و هوا در معرض خطر نابودی قرار دارند و آثار زیانبار سـوء مدیریت در بهره برداري از منابع خاك و اراضی پدیدار گشته و زنگ خطر جدي به صدا درآورده است.

  *نقش خاک در محیط:

  وی به نقش و اهمیت خاک در محیط اشاره کرد و گفت: خاک تامین کننده  غذا،پایه و اساس پوشش گیاهی برای کشت و  مدیریت خوراک، فیبر، سوخت و محصولات دارویی،حافظ تنوع زیستی سیاره زمین ،نگهدارنده یک چهارم از کل تنوع زیستی جهان ،نفش کلیدی در تغییرات آب و هوایی و در چرخه کربن ،ذخیره کننده و بهبود دهنده منابع آبی در برابر سیل و خشکسالی می باشد و با توجه به نقش های متعدد و حیاتی خاک در طبیعت، حفظ آن برای آینده پایدار و امنیت غذایی ضروری است

  *تهديدات زيست محيطي خاك در كشور

  مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی به تهدیدات  زیست محیطی خاک اشاره کرد و گفت: تهديدات زيست محيطي خاک شامل 2 بخش فرسایش و آلودگی خاک می شود که فرسایش خاک شامل انتقال خاک توسط عواملی نظیر آب و باد است كه این عمل منجر به از دست رفتن خاك و آب و عناصر غذایی موجود در خاک مي شود و براساس برآوردهای انجام شده، میزان فرسایش خاک در ایران، حدود 7/16 تن در هکتار است که با شاخص جهانی پنج تا شش تن در هکتار، فاصله بسیار زیادی داردکه از این میزان سالانه بیش از 100 هزار هکتار مراتع در حال تخریب است و بیش از 400 هزار هکتار در معرض نابودی قرار دارد. به این میزان باید حجم خاک هایی که بر اثر افزایش شوری، سدیمی شدن ، مشکلات ماندابی وزه کشی بدون استفاده می شوند را نیز اضافه کرد.وی افزود:حدود 8 میلیون هکتار زمین قابل کشت آبی در کشور وجود دارد که بر اثر تخریب و مسایلی مانند خشکسالی و افزایش شوری روز به روز در حال کم شدن است.از سوی دیگر جمعیت همچنان در حال افزایش است این در حالی است ما نمی توانیم خاک تولید کنیم زیرا تولید هر یک سانتیمتر خاک به صدها سال زمان نیاز دارد بنابراین ناچاریم همین میزان خاک حاصلخیز خود را حفظ کنیم که این موضوع نیازمند تلاش جمعی مردم، مسوولان و پشتیبانی قانونی از دستگاه های اجرایی است وخسارت ناشي از فرسايش و تخريب خاک به صورت مختلف سالانه در حدود سه هزار و ‌500 ميليارد ريال برآورد شده است. هزينه فرسايش در ايران معادل ‌14 درصد درآمد ناخالص ملي است. ايران يکي از هفت کشور آسيائي است که بيشترين ميزان هدررفت خاک را دارد.

  *برخي از مهم ترين پيامدهاي فرسايش خاك در ايران:

  اکبری کاهش ‌11 درصدي وسعت جنگل‌هاي ايران در طول‌40 سال، ،بيابان‌زايي در بيش از ‌100 ميليون هكتار از اراضي كشور ،کاهش قابليت توليد محصول ،افزايش غلظت گازهاي گلخانه اي (N2O, CH4, CO2) به اتمسفر و گرم شدن جهاني هوا را از جمله پیامدهای فرسایش خاک در ایران عنوان کرد و اظهار داشت : ايران يکي از هفت کشور آسيائي است که بيشترين ميزان هدررفت خاک را داردوسرعت رشد جمعيت در هرسال و متعاقب آن ناآگاهي و عدم مديريت مناسب با توجه به توزيع نامتعادل منابع خاک در کره زمين، تلاش انسان به منظور دستيابي به انواع مواد غذائي و محصولات کشاورزي، محدوديت موجود در منابع خاک و سرانه زمين و اين تخريب و هدر رفت را تشديد نموده است.در پایان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت:در این روز دستگاهها و متولیان این امر در استان نسبت به برگزاری  کنفرانس ها، نشست ها و جلسات گوناگونی  اقدام می کنند و  اداره کل حفاظت محیط زیست استان هم نیز در گرامیداشت این مناسبت  برنامه های متنوعی از قبیل برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع خاک و محیط زیست ویژه دانش آموزان و...را برگزار خواهد کرد.

  *انتظارات از مردم و مسئولین

  وی از مردم خواست با پیشگیری از تخریب خاک به هر بهانه ای ، از کشاورزی و تولید گرفته تا گردشگری افسار گسیخته در طبیعت ، در حفاظت از این منبع ارزشمند خدادادی سهیم باشند . همچنین دستگاههای اجرایی مرتبط مخصوصا جهاد کشاورزی و سازمان صنعت ، معدن و تجارت را به رعایت حال طبیعت که به واسطه خشکسالیهای مستمر آسیب پذیر شده اند توصیه کرد و اظهار امید واری کرد که قبل از اینکه وضعیت خاک این سرزمین به سرنوشت آب دچار شود چاره اندیشی و برنامه ریزی مطلوب برای حفاظت از خاک انجام شود.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ