.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 514dde6
 • زنگ خطر کانون گرد و غبار در تالاب کجی/لزوم اجرای مدیریت زیست بومی
  زنگ خطر کانون گرد و غبار در تالاب کجی/لزوم اجرای مدیریت زیست بومی
 • 1397/9/11 يكشنبه2018-12-02T12:57:09+03:30.
 • بیرجند- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی، تالاب کجی را یکی از کانون های مهم فرسایش بادی در استان دانست و گفت: اجرای مدیریت زیست بومی یکی از نیازهای جدی در این منطقه است.

  به گزارش خبرنگار مهر، حسن اکبری صبح چهارشنبه در دومین جلسه کارگروه تخصصی مخاطرات زیست محیطی استان اظهار داشت: در حال حاضرپناه گاه حیات وحش و تالاب کجی نمکزار نهبندان یکی از کانون های مهم فرسایش بادی در استان است.

  وی بر لزوم مدیریت صحیح آن با استفاده از کنترل چرای دام، تعیین حقآبه تالاب تأکید کرد و گفت: همچنین آموزش جوامع محلی در راستای هدایت به سوی مشاغلی که کمترین آسیب را به طبیعت بزند، به حفاظت این تالاب و جلوگیری از بحران های متاثر از خشک شدن این تالاب کمک شایانی خواهد کرد.

  تخریب پوشش گیاهی و مرگ سفره های آب زیرزمینی

  رئیس کارگروه مخاطرات زیست محیطی خراسان جنوبی  با اشاره به مشکلات حال حاضر تالاب بیان کرد: چرای بی رویه دام، تخریب پوشش گیاهی، حفر چاه های متعدد، افت سفره آب زیرزمینی، شکار غیر مجاز و درگیر شدن آن با پدیده گرد و غبار در سال های اخیر یکی از مهمترین مشکلات این حوزه است.

  اکبری اضافه کرد: این مشکلات ضرورت اجرای مدیریت زیست بومی تالاب مذکور با رویکرد فراگیر و در مقیاس‌ حوضه‌ای را دوچندان کرده است.

  وی با اشاره به اینکه کارگروه مخاطرات زیست محیطی ذیل شورای هماهنگی مدیریت بحران در استان برگزار می شود، عنوان داشت: این کارگروه با توجه به حساسیت های موجود پیرامون زیست بوم تالاب کجی نمکزار نهبندان و به منظور پیشگیری از آسیب بیشتر این اکوسیستم ارزشمند تشکیل شد.

  لزوم همکاری دستگاه های اجرای برای اقدامات پیشگیرانه

  مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی ادامه داد: در همین راستا ارائه راهکار و پیشنهاد از سوی دستگاه های عضو در این کار گروه در خصوص تالاب کجی نمکزار نهبندان یکی از اهداف اصلی تشکیل این کارگروه است.

  اکبری یادآور شد: خراسان جنوبی، استانی در حال توسعه بوده که در صورت رعایت نکردن الزامات، قوانین و مقررات زیست محیطی در مسیر توسعه، می تواند در آینده ای نه چندان دور دچار مشکلات زیست محیطی شود.

  وی خواستار همکاری و هماهنگی همه جانبه دستگاه های اجرایی ذیربط به منظور انجام اقدامات پیشگیرانه در حوضه آبریز تالاب و جلوگیری از تبدیل آن به کانون گرد و غبار شد


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ