متون عمومی
1398/4/31 دوشنبه
سال 1400سال تولید،پشتیبانی ها،مانع زدایی ها
1398/4/30 یکشنبه
1398/4/30 یکشنبه
logo
1391/11/3 سه‌شنبه
1) منطقه حفاظت شده آرک و گرنگ
منطقه آرک و گرنگ به وسعت 30000هکتار با حدود اربعه ذیل در جلسه شورایعالی حفاظت محیط زیست که در تاریخ 19/01/85 برگزار گردید به امضاء ریاست محترم جمهوری رسید و به استناد بند "الف" ماده 3 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده استان معرفی گردید.
شمالاً: از کلاته شمس در امتداد جاده خاکی تا بین آباد و از این منطقه تا روستای آرک و پس از گذشتن از روستای حامی تا دهن رود
شرقاً: ازدو راهی جاده قدیم بیرجند – کرمان و جاده خوسف و آرک تا دو راهی کلاته شمس
جنوباً: از تقاطع جاده قدیم بیرجند خور و جاده آرک به خوسف تا تقاطع جاده آسفالته کرمان – بیرجند تا دو راهی گرنگ

سیمای طبیعی منطقه

از نظر توپوگرافی منطقه عمدتاً کوهستانی و صخره ای است. نواحی دشتی در جنوب منطقه واقع شده و در سمت شمال دارای کوهستانهای مرتفع و تپه ماهوری می­باشد و از نظر اقلیمی منطقه در ناحیه خشک و نیمه خشک قرار گرفته و تقریباً تمامی پدیده­های طبیعی مثل کوه، تپه، چشمه، رودخانه و قنات­های مختلف در آن به چشم می­خورد.از نظر پوشش گیاهی، گیاه غالب در منطقه آرک وگرنگ در حال حاضر در مناطق دشتی درمنه و در ارتفاعات درختچه­های بنه و بادامشک می­باشد و سایر گیاهان موجود عبارتند از: زیره، مستار، کلپوره، گل زوفا، کاکوتی، گل بومادران، آویشن، لاله قرمز ،آنغوزه، پرند، انجیرکوهی، گون، گز، بید، کلاه میرحسن، خارشتر، افدرا و برخی از گیاهان خانواده کاسنی می­باشد. گونه جانوری شاخص در منطقه کل و بز می باشد که در نواحی صخره ای صعب العبور زندگی می کند. از سایر حیات وحش منطقه می توان به گرگ، شغال، روباه، خرگوش، تشی، کفتار، انواع جوندگان، کبک، تیهو، باقرقره، کبوتر چاهی، زاغ، غراب، کمرکولی، چک چک کوهی، بالابان، عقاب طلایی، دلیجه، قرقی، انواع گنجشک، بزمچه و انواع مار اشاره کرد.

2) منطقه حفاظت شده شاسکوه

منطقه شاسکوه به وسعت 70300هکتار با حدود اربعه ذیل در جلسه شورایعالی حفاظت محیط زیست که در تاریخ 12/11/86 برگزار گردید به امضاء ریاست محترم جمهوری رسید و به استناد بند "الف" ماده 3 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده استان معرفی گردید.
شمالاً: از منبع ذخیره آب ابراهیم­آباد به تقاطع خط انتقال برق فشار­قوی به جاده تیگاب سپس در مسیر جاده­آسفالته تا تقاطع راه­خاکی گرد­تیغ به راه آسفالته تیگاب و پس از گذر از محل تلاقی رودخانه گرماب و راه­خاکی گردتیغ در مسیر تپه­ماهورهای انتهای اراضی کشاورزی گرماب به پل سوم گرماب- تیگاب و از آنجا در مسیر جاده آسفالته به پل دوم تیگاب به گرماب و سپس به منبع ذخیره آب تیگاب و از آنجا به خانه کشاورزی علی­کامکاری سپس در مسیر جاده­خاکی کریزان به تقاطع راه­خاکی کریزان - بند­آخوند و پس از گذشتن از انتهای خانه­های عشایری بند­آخوند و سد بند­آخوند به انتهای اراضی کشاورزی بند­آخوند یا ( تلاقی راه جیب­رو و بند آخوند - کریزان) سپس در مسیر راه­خاکی تا مظهر قنات کریزان.
شرقاً: از مظهر قنات کریزان پس از گذشتن از منبع ذخیره آب کریزان و راه خاکی سد­نیار و خود سد در امتداد رودخانه به انتهای اراضی کشاورزی کلاته­کافور و سپس به مادر­چاه قنات­پیکستان و از آنجا به مادر­چاه قنات­استند و در مسیر راه­خاکی انتهای مزارع کشاورزی­استند به جاده­آسفالته سپس در مسیر جاده به ایستگاه هواگیری شبکه انتقال آب بهمن­آباد سپس در مسیر راه­خاکی به طرف روستا متروکه بهمن­آباد پس از گذشتن مظهر قنات­فندخت و سد­خاکی و منبع ذخیره­ آب در مسیر جاده آسفالته تا آبنمای نرسیده به میر­آباد و پس از گذشتن از باغ­سنگی میرآباد تا مادر­چاه قنات قدیمی میرآباد (چنار) و در مسیر راه خاکی میرآباد - مزار بی­بی زینب و تقاطع کانال­آب با راه و قبرستان قدیمی میرآباد به مظهر قنات ­اسفاد سپس به قبرستان ­اسفاد و اسطبل دامداری رستم­رمضانی و از آنجا در مسیر راه انتهای اراضی کشاورزی آبیز به مظهر قنات و قبرستان­روستا در مسیر راه قدیمی آبیز - دوازده امام و مظهر قنات ­دوازده­امام در مسیر جاده خاکی به قنات ­وند ­پایین و در انتهای اراضی کشاورزی وند­ پایین به جاده قدیمی آبیز - دوست­آباد و از امتداد آن به انتهای اراضی دیم حاجی­آباد سپس به آبنمای پایین سد­حاجی­آباد.

جنوباً: از آبنمای پایین سد­حاجی­آباد در مسیر جاده آسفالته حاجی­آباد تا تقاطع راه­خاکی قدیمی حاجی­آباد در مسیر خط انتقال برق پس از گذشتن از منبع ذخیره­آب سیچ و قبرستان در امتداد راه خاکی قدیمی حاجی­آباد به تقاطع راه­خاکی با جاده­آسفالته سپس در مسیر جاده­آسفالته تا تقاطع جاده ­اختصاصی چاه­های آب­شرب حاجی­آباد و در مسیر آن تا انتهای جاده و از آنجا به چاه­ آب­ شرب اسفدن و در مسیر راه­خاکی به انتهای اراضی واگذاری به شن­شوئی و استخر ذخیره­ آب پیشکوه سپس در مسیر خط انتقال آب شیخ­علی و پس از گذشتن تا منبع ذخیره آب روستا، غسالخانه و انتهای اراضی واگذاری به شیخ­علی و انتهای اراضی چاه­بلوچ تا تقاطع راه­خاکی شیخ­علی به جاده جدید آسفالته قاین– حاجی­آباد سپس در مسیر جاده جدید تا تقاطع اصلی راه چاه­های سینیدر با جاده.

غرباً: از تقاطع راه اصلی چاه­های سینیدر با جاده پس از گذشتن از انتهای اراضی چاه­ها سپس بر روی خط­تراز 1275 متر با انبار مخروبه در مسیر راه­خاکی گردتیغ تا سه­راهی خواف - گردتیغ سپس در مسیر جاده آسفالته تا روستا تقاطع خط انتقال برق فشار قوی با جاده آسفالته در ابتدای روستا به دکل فشار قوی 523 در مسیر راه­خاکی به جاده­آسفالته سپس در مسیر جاده­ آسفالته به پل یک­دهنه نرسیده به مهدی­آباد و از آنجا به منبع آب­شرب مهدی­آباد.

پوشش­گیاهی:
سیمای عمومی منطقه در دشت اسفدن شامل تاغ و قیچ و سیمای عمومی مناطق کوهستانی را بنه و درمنه تشکیل می­دهد. گیاهان موجود عبارتند از: کلاه میرحسن، سیاه­تاغ و زرد تاغ، عجوه، گز، گون، بادامشک، تنگرس، پسته­وحشی، پرند، قدومه، کلپوره، کاکوتی، بادرنجبویه، شقایق، کاسنی، شکر تیغال، زیره سیاه، بو­ماداران، شیرین بیان، آویشن، مریم گلی، پونه، اسطخودوس، گلرنگ، زبان در قفا، خشخاش، قدومه، خردل سفید. فستوکا، کما، باریجه، چوبک، پسته وحشی، درمنه، انجیر وحشی، نسترن وحشی، پرند، سیاه تاغ، زرد تاغ، عجوه، کلاه میرحسن، بادامشک، کما، زیره سیاه، شنبلیله، آویشن، پونه، ریواس، خاکشیر، زرشک، پسته وحشی، انجیر وحشی، زالزاک.
حیات­وحش:
کل و بز، قوچ و میش، آهو، گرگ، کفتار، شغال، روباه، سمور، تشی، خرگوش، گربه وحشی، روباه شنی، کاراکال، خارپشت ایرانی، خارپشت گوش بلند، خفاش نعل اسبی بزرگ، خفاش بال سفید، ول، حفارایرانی، جردایرانی، جربیل بزرگ، جربیل هندی، پامسواکی بزرگ، پایکا، هوبره، زاغ بور، کوکر(سینه سیاه و سینه سفید)، کبک، تیهو، بالابان، بحری، شاهین، کرکس، هما، دلیجه، عقاب طلایی، عقاب صحرایی، سارگپه معمولی، سبزه قبا، زنبورخوار(معمولی و گلو­خرمایی )، پرستو­شکم سفید، سسک درختی­کوچک، سسک نیزار، توکای باغی، طرقه آبی، طرقه کوهی، سنگ چشم، کلاغ ابلق، کلاغ نوک سرخ، کلاغ سیاه (غراب)، زاغی، سار، گنجشک­سانان، جغد کوچک، شاه بوف، مرغ­حق­جنوبی، قمری، کبوتر، چلچله بیابانی، چلچله، چکاوک (کاکلی، طوقی، کوچک)، هدهد، شبگرد هندی، مگس گیر راه راه، سسک (بیابانی، جنبان)، سهره (مغولی، صورتی، نوک سرخ، طلایی )، کمرکولی بزرگ، آژیلیس، آگاما، بزمجه، مارکرمی­شکل، تیرمار، آلوسر، مارخالدار، افعی پلنگی، مار شتری، افعی شاخدار، مار جعفری، کور­مار­شنی، وزغ مرمری، قورباغه، لاک پشت مهمیزدار شرقی، لاک پشت افغانی.

نقشه منطقه حفاظت شده شاسکوه

3) منطقه حفاظت شده درمیان

منطقه درمیان به وسعت 79311هکتار با حدود اربعه ذیل در جلسه شورایعالی حفاظت محیط زیست که در تاریخ 12/11/86 برگزار گردید به امضاء ریاست محترم جمهوری رسید و به استناد بند "الف" ماده 3 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده استان معرفی گردید.
شمالاً: از روستا مسک در امتداد جاده خاکی به طرف شرق پس از گذشتن از روستاهای مرغدر، خونیکباز، نوزاد، چک، تخویج، تشوند، کلاته­آهکی تا سه­راهی برقندوک و از این نقطه در امتداد جاده خاکی تا سه­راهی غوزشک و در ادامه همان جاده خاکی تا تقاطع جاده آسفالته اسدآباد به درمیان و از این نقطه پس از گذشتن ازسه­راهی فورگ تا روستا درمیان.
شرقاً: از روستا درمیان در امتداد جاده آسفالته درمیان - سربیشه به طرف جنوب تا دو راهی جاده خاکی جاجینگ درمیان و در امتداد همین جاده خاکی تا روستا دشت­آباد و از این نقطه پس از گذشتن از سه راهی کلاته­نو به طرف جنوب تا دو­راهی تقندیک و از این نقطه در امتداد همان جاده خاکی تا روستا دهیک و در امتداد جاده­خاکی اسکیوند تا روستا دوغ و از این نقطه به طرف جنوب تا تقاطع جاده خاکی آبگرم­حسن­­کلنگی و جاده آسفالته سربیشه – درح و از این نقطه در امتداد همان جاده آسفالته تا جاده­خاکی کنگان – زولسک.
جنوباً : از سه­راهی جاده آسفالته سربیشه به درح با جاده خاکی کنگان – زولسک در امتداد جاده خاکی به طرف سه­راهی روستا کنگان و از آن نقطه در امتداد جاده خاکی پس از گذشتن از روستا زولسک به طرف شرق در امتداد همان جاده پس از گذشتن از تقاطع جاده خاکی قدمگاه و نیروی هوایی در امتداد همان جاده تا تقاطع جاده خاکی آب ترش با جاده دوم نیروی هوایی در امتداد همان جاده تا تقاطع جاده آسفالته باغستان – شیرک و در امتداد همان جاده خاکی پس از گذشتن از دو­راهی میانکی و روستا درویش­آباد، بیژائم، بشگز تا روستا اسفزار.

غرباً : از روستا اسفزار به سمت شمال در امتداد جاده خاکی تا سه راهی اسفزار – مسک – درمیان از این نقطه به طرف شمال در امتداد همان جاده پس از گذشتن از روستا اسدیه تا روستا مسک.

پوشش­گیاهی:
درمنه، گون، کنگر، قیچ، گل نسترن وحشی، گل لاله، پونه، گز، جارو، بادام وحشی، بنه، شاتره، آویشن، مستار، بومادران، زوفا، کاکوتی، کما، ریواس و انواع گراس.
حیات­وحش:
قوچ و میش، گرگ، روباه، شغال، کفتار، خرگوش تشی و انواع موش، کبک، تیهو، کبوتر چاهی، قمری، عقاب دشتی، عقاب طلایی، دلیجه، هما، کرکس، مار، سوسمار، بزمجه، لاک پشت.
 

نقشه منطقه حفاظت شده درمیان

4) منطقه حفاظت شده مظفری

منطقه مظفری به وسعت 92808هکتار با حدود اربعه ذیل در جلسه شورایعالی حفاظت محیط زیست که در تاریخ 12/11/86 برگزار گردید به امضاء ریاست محترم جمهوری رسید و به استناد بند "الف" ماده 3 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده استان معرفی گردید.
شمالاً : از روستا ابراهیم­آباد به سمت شمال و غرب و در امتداد جاده تا روستا کجه و سپس ادامه راه تا تقاطع آن با راه حوض حاج­میرک و سپس در خط مستقیم مفروض تا محل اتصال کال­نمک و جاده روستا نیگنان.
شرقاً : از تقاطع کال با جاده به سمت شمال تا روستا ابراهیم­آباد
جنوباً : از محل اتصال جاده بشرویه به سمت شرق و عبور از جنوب کوه­آونج و حوض­آونج و در امتداد کال تا تقاطع آن با جاده

غرباً : از محل اتصال کال­نمک و جاده روستا نیگنان به سمت جنوب و در امتداد کال­نمک پس از عبور از جنوب کوه­های سه­کوهه و علی­جمال تا اتصال آن به جاده بشرویه.

پوشش­گیاهی:
شامل: مستار، درمنه، آنغوزه، زیره سیاه، بادامشک، تاغ، قیچ، گیاهان علفی، گل بوماداران, آویشن, لاله قرمز، خارشتر, افدرا، زرشک وحشی، گز و برخی از گیاهان خانواده کاسنی می­باشد.
حیات­وحش:
شامل: قوچ و میش، کل و بز، گرگ، آهو، کاراکال، روباه، شغال، تشی، شاهین، کبک، تیهو، باقرقره, کبوتر­چاهی, زاغ بور, غراب, کمرکولی, چک چک کوهی, عقاب, شاهین، عقاب طلایی, دلیجه, قرقی، انواع گنجشک، بزمچه، انواع مارها و لاک پشت می­باشند.
 

نقشه منطقه حفاظت شده مظفری

5)

پناهگاه حیات وحش نایبندان

پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس در سال‌1374 با هدف حمایت از گونه‌های جانوری کمیاب مانندیوزپلنگ آسیایی، جبیر و... به‌عنوان منطقه شکارممنوع اعلام گردید و در تاریخ 25/7/80 با مصوبه شماره 200 شورایعالی حفاظت محیط زیست با عنوان پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوست.

 وسعت منطقه 1516993 هکتار و بین 7/49 29 55 طول غربی تا 39 38 57 طول شرقی و بین 3/25 48 31 عرض جنوبی تا 4/26 15 33 عرض شمالی واقع گردیده است.

 پناهگاه با تنوع توپوگرافی کوهستانی، دشتی، شنی، تپه ماهوری، کویری و تنوع ­آبی با شورترین و شیرین ترین چشمه ها، تنوع ارتفاعی از ۶۸۰ متر تا ۳۰۰۹ متر از سطح دریا و نیز تنوع آب و هوایی بزرگترین پناهگاه حیات وحش کشور است. بخش عمده این پناهگاه را دشت تشکیل می دهد که در نزدیکی کوهستان چهره استپی و با فاصله گرفتن از کوهستانها، چهره بیابانی و گاهی کویری پیدا می­کند. این منطقه دشتی، تپه های ماهوری و کوهستانی، دارای شوره ­زارهای وسیع است. منبع اصلی آب این ناحیه، چشمه­ ها و چاه­های فراوان موجود در آن است. وجود تپه­ های شنی متحرک و توده­های جنگلی متراکم تاغ از ویژگی­های منحصر به فرد این منطقه به حساب می ­آید.

پناهگاه حیات وحش نایبندان در جنوب و جنوب غربی طبس واقع شده است و فاصله آن تا شهر طبس حدود 400 کیلومتر است و مسیرهای دسترسی به آن شامل جاده اصلی یزد - طبس و نیز جاده اصلی طبس - راور است که هر دو جاده به عنوان بخشی از مرز منطقه نیز محسوب می شوند.

پوشش گیاهی پناهگاه:

177 گونه گیاهی در این پناهگاه تاکنون شناسایی شده که 23 گونه در فهرست سرخ موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع آمده اند که از این تعداد 18 گونه آندمیک هستند. به طور قطع تعداد گونه های گیاهی منطقه بیشتر از این رقم است.

پوشش گیاهی غالب منطقه شامل گیاهان خشکی پسند و شوردوستها از قبیل: درمنه، قیچ، اسکنبیل، پرند، رمس، سبد، سیاه تاغ، اشنان، گز، بادام کوهی، سفید تاغ، قدومه، تنگرس، شور، کلاه میر حسن، شکر تیغال، گون و آنقوزه می باشند.

 

حیات وحش پناهگاه:

پرندگان:کبک، تیهو، باقرقره شکم سیاه، باقرقره گندمی، زاغ بور، هوبره، سبز قبا، زاغی، شاه بوف، دلیجه، شاهین، بالابان و انواع مختلفی از گنجشک سانان.

خزندگان: مار جعفری، بزمجه بیابانی، آگامای سروزغی دم سیاه و آگامای چابک از جمله خزندگان پناهگاه هستند.

پستانداران: جبیر، قوچ و میش، یوزپلنگ، کاراکال، گربه شنی، کل و بز، کفتار، خرگوش،تشی و خارپشت ایرانی، شغال، شاه روباه، پامسواکی بزرگ، کفتار، روباه معمولی

 

قابلیت های مهم منطقه:

- به دلیل وسعت قابل توجه زیستگاه های دشتی و تپه ماهوری، اندک بودن دخالتهای انسانی و فراوانی نسبی طعمه، پناهگاه حیات وحش نایبندان یکی از بهترین زیستگاههای گونه ارزشمند یوزپلنگ در کشور محسوب می شود. 

- در زمینه قابلیت های گردشگری پناهگاه حیات وحش نایبندان می توان به کاروانسرای قدیمی در مسیر راه ابریشم اشاره کرد که به نحو موثری زمینه فعالیت علمی گردشگری در این پناهگاه را فراهم کرده است.

- سرزمین سیاه و چشمه های آب سرد و گرم و دیگ رستم، قلعه ملک شور، کاروانسرای حوض قربان و رباط چهل پایه تنها چند نمونه از ده ها نمونه از مکان ها و ابنیه تاریخی واقع در پناهگاه نایبندان طبس است که می توانند در گردشگری این منطقه نقشی به سزایی ایفا کنند.

- وجود دق های وسیع و اراضی تپه ماهوری، ماسه بادی و شوره زارهای گسترده از جلوه های موجود در پناهگاه است.

- وجود رویشگاه های جنگلی طبیعی و نسبتاً گسترده تاغ در پیرامون این بیابانها و تپه ماهورهای ماسه ای در بخشهای شرقی و مرکزی منطقه از عمده ترین چشم اندازهای زیبای منطقه محسوب می شود.

- فعالیت سایت احیاء جبیر آبنار به وسعت 5/38 هکتار از سال 1387 تاکنون

 

تعارضات مهم منطقه:  وجود راه آهن بافق- مشهد، وجود معادن در منطقه، مشکل قاچاق مواد مخدر

 

 

بيشتر
 

:: تمامی حقوق وب سایت متعلق به سازمان حفاظت محیط زیست می باشد ::