تاریخ افتتاح موزه: 1388

اهداف، موزه تاریخ طبیعی جهت آشنایی بازدید کنندگان با تنوع زیستی استان  و کشور و شناسایی گونه های شاخص استان  وکشور به مردم ،مخصوصا دانش اموزان ودانشجویان تاسیس گردید.

مکان موزه کیلومتر 15 جاده شهرکرد اصفهان در جنب پلیس راه شهرکرد اصفهان، جنب پاسگاه محیط بانی فرخشهر، درمنطقه حفاظت شده تنگ صیاد واقع شده است. مساحت تقریبی کل نمایشگاه 1600مترمربع -فضای نمایشگاهی حدود 800 مترمربع و فضای اداری حدود200مترمربع و نیز دارای سالن آمفی تئاتر باگنجایش 186نفر میباشد.

گونه های شاخص : کل وبز وحشی- قوچ ومیش وحشی  وشامل : گونه هایی ازپرندگان آبزی -کنار آبزی وخشکی زی وپستانداران گوشتخوار : ازقبیل :کفتار -گرگ -پلنگ -گربه وحشی -روباه-شغال و خرس قهو ه ای و جوندگانی از قبیل: تشی، وعلفخوارانی از قبیل : گوزن زرد ایرانی - آهو و نیز 56 نمونه گیاهی -11قاب حشرات

موزه تاریخ طبیعی از جمله مکان‌های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، تحقیقاتی و نمایشگاهی می‌باشد که می‌تواند علاوه بر شناساندن هر چه بیشتر زیست بوم های مختلف و گونه‌ های حیات وحش و پوشش گیاهی منطقه، ارزش حفظ و نگهداری تنوع زیستی را نیز به اقشار مختلف مردم جامعه یادآوری نماید. با توجه به این اصل مهم که بقای زندگی بشری به بقای طبیعت بستگی دارد، از این رو اهمیت پژوهش در حیطه علوم طبیعی و نقش موزه‌های تاریخ طبیعی در اشاعه دانش و فرهنگ زیست محیطی در جهان امروز بیشتر احساس می‌گردد. لذا موزه‌ های تاریخ طبیعی می‌توانند اندیشه و احساس اقشار مختلف مردم را در مورد جلوه های تنوع زیستی و خطر انقراض گونه‌های کمیاب جانوری و گیاهی برانگیزند. از این نظر می‌توان گفت که مهمترین وظیفه موزه‌ های تاریخ طبیعی، مطالعه و بررسی میراث طبیعی اعم از منابع جاندار و بی جان، و انتقال این دانش از طریق آموزش و به نمایش گذاردن نمونه‌ های قابل نگهداری در جهت افزایش دانش زیست محیطی مردم و تشویق افراد به علاقه و احترام به طبیعت و حفاظت از منابع تجدید ناپذیر آن می باشد.

موزه تاریخ طبیعی استان چهارمحال و بختیاری

آدرس :استان چهارمحال و بختیاری، شهرکرد،

جنب پلیس راه شهرکرد اصفهان

تلفن : 32422566-038
مسئول موزه: آقای بختیار طاهری


سال 1398  سال رونق تولید