محیط زیست در آیینه رسانه ها

با سریع‌ترین دونده جهان آشنا شوید با سریع‌ترین دونده جهان آشنا شوید

يوزپلنگ سريعترين دونده جهان است و در مواقع ضروري مي‌تواند با سرعت 110 كيلومتر در ساعت بدود. پينه‌هاي سفت كف پا و ناخن‌هاي بلندش ، قابليت چرخش ناگهاني و توقف سريع را به اين حيوان مي‌دهند.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، يوزپلنگ یا  Acinonyx jubatus  یکی از پستانداران شاخص در خراسان جنوبی است.

یوزپلنگ از  راسته گوشتخواران و خانواده گربه سانان بوده و تنها گربه ساني است كه از دور شباهت زيادي به  سگ سانان دارد.

این پستاندار، دارای دست و پايي بلند، بدن كشيده و باريك سينه فراخ ، قسمت پشت قوز كرده ، رنگ پشت زرد متمايل به قرمز و زير بدن سفيد است.

سطح بدن یوز از خال‌هاي گرد ، سياه و توپر پوشيده شده است و بیشتر خال‌هاي پلنگ درشت و توخالي هستند و هیچ دو یوزپلنگی را نمی‌توان یافت که خال‌های روی بدن یا صورتشان یکسان باشد؛ درست مانند اثر انگشت انسان‌ها که در هیچ دو فردی یکسان نیست.  

دو نوار تيره رنگ از اطراف چشم تا كنار لب‌ها قرار گرفته كه به آن خط اشكي مي‌گويند. خط اشکی چند کارکرد دارد: از بازتاب نور جلوگیری می‌کند و وسیله‌ای برای استتار بیشتر است، به علاوه با به حداقل رساندن زنندگی نور خورشید برای چشمان جانور باعث افزایش دقت دید آن می‌شود.

در حقیقت خط اشک عینک آفتابی یوزپلنگ‌ها است. بر خلاف ساير گربه‌سانان ناخن‌ها در یوزپلنگ جمع نمي‌شوند و حالت آشكار دارند، اما بچه‌ها تا شش ماهگي قادرند ناخن‌ها را جمع كنند.

طعمه‌های اصلي يوز ايراني، قوچ و ميش ، کل و بز، جبير و آهو است. همچنين، بسیاری از اوقات يوزها مبادرت به شکار خرگوش می‌کنند.

توليد مثل

جفت‌گيري این جانور در اواسط زمستان آغاز مي‌شود. مدت بارداري 95 روز بوده و و معمولاً دو تا چهار نوزاد به دنيا مي‌آورند.

زيستگاه این پستاندار دشت‌هاي باز و تپه ماهورهاي واقع در مناطق استپي و بياباني بوده و این جانور در حال حاضر در معرض خطر انقراض قرار دارد.

پراکندگی این پستاندار در پناهگاه حیات وحش نای بندان شهرستان طبس که یکی از زیستگاه‌های اصلی یوز در کشور محسوب می‌شود، است

بيشتر
سال 1398  سال رونق تولید