محیط زیست در آیینه رسانه ها

۲ یوزپلنگ آسیایی در نایبندان طبس شناسایی شد مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه بر اساس مشاهدات محیط بانان از ابتدای امسال دو یوزپلنگ در زیستگاه نایبندان طبس دیده شده است گفت: امسال موفق شدیم دو قلاده یوزپلنگ آسیایی را ثبت کنیم.

حسن اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از بیرجنداظهار داشت: یوزپلنگ یکی از گونه‌های در معرض خطر بوده که زیستگاه‌های آن در کشور محدود شده است.

وی گفت: یوزپلنگ در معرض انواع آسیب‌ها قرار دارد و مورد سوءاستفاده برخی افراد ناآگاه و شکارچیان قرار می‌گیرند؛ تلاش‌های زیادی در دو دهه اخیر برای جلوگیری از انقراض یوزپلنگ شده است.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی افزود: تمام تلاش‌هایی که انجام شده موفقیت‌آمیز نبوده و این گونه را از تهدید انقراض نجات ندادیم، اطلاعات محیط زیست استان برای وجود یوزپلنگ در زیستگاه حیات وحش نایبندان طبس کامل نیست و نیاز به پایش دارد.

اکبری با بیان اینکه بر اساس مشاهدات محیط بانان از ابتدای امسال دو یوزپلنگ در زیستگاه نایبندان طبس دیده شده تصریح کرد: امسال موفق شدیم دو قلاده یوزپلنگ آسیایی را ثبت کنیم.

وی با بیان اینکه زیستگاه حیات وحش نایبندان یک میلیون و 500 هزار هکتار وسعت دارد ادامه داد: یوزپلنگ شب گرد است و زیستگاه‌های بکر و کم تردد را به عنوان مکان زندگی انتخاب و برای جابجایی از جاده‌ها استفاده می‌کند.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: برای ورود دوربین‌های طلایی با مشکلاتی مواجه هستیم و برای استفاده از  آن محدودیت‌هایی داریم و اعتبار کافی نیز برای خرید این نوع دوربین وجود ندارد و این موضوع سبب شده نتوانیم پایش صحیح در مورد یوزپلنگ انجام دهیم.

اکبری اظهار داشت: خراسان جنوبی دارای 200 گونه پرنده، 60 گونه پستاندار، 70 گونه خزنده و بیش از یک هزار گونه گیاهی است اما اهمیت تنوع زیستی استان به این دلیل نیست بلکه به دلیل وجود گونه‌های در خطر انقراض مانند هوبره و پرنده بومی زاغ بور و انواع پرندگان شکاری و عقاب طلایی است.

وی با بیان اینکه یک نوع نژاد از قوچ و میش در استان وجود دارد که مورد توجه گردشگران و دوستداران طبیعت است گفت: خراسان جنوبی یکی از استان‌هایی است که دشت‌های وسیع دارد و بخش زیادی از تنوع زیستی استان و وضعیت آن نیاز به بررسی و مطالعه بیشتری دارد

بيشتر
سال 1400سال تولید،پشتیبانی ها،مانع زدایی ها