محیط زیست در آیینه رسانه ها

شکار بی‌رویه یوزپلنگ ایرانی، پلنگ، آهو، قوچ و میش در خراسان جنوبی / ۷۰ درصد تنوع ژنتیکی ‌از بین رفت‌ مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در نیم قرن گذشته ۷۰ درصد تنوع ژنتیکی گونه‌های برجسته استان از بین رفته است گفت: از بین رفتن محیط زیست گیاهی و جانوری تهدیدی برای سلامت جامعه است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، حسن اکبری پیش امروز در مراسم روز تنوع زیستی که در دانشگاه بیرجند برگزار شد، اظهار داشت: بیست و دوم ماه مصادف با اول خرداد ماه از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی تنوع زیستی  معرفی شده ‌و برای افزایش درک و آگاهی مردم جهان از اهمیت مسائل مربوط به تنوع زیستی نام گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در سال 2019 سازمان ملل برای حمایت از گونه‌های گیاهی و حیوانی این روز را انتخاب کرد گفت: هدف از انتخاب موضوع امسال روز جهانی تنوع زیستی تمرکز بر روی حفظ تنوع زیستی به عنوان پایه‌ای برای حفظ تنوع غذایی و در نتیجه حفظ سلامتی انسان است

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: هدف اصلی این است که مردم و دولت‌ها آگاه شوند که زنجیره غذایی، تغذیه سالم و در نتیجه سلامت به تنوع زیستی و اکوسیستم‌های سالم وابسته است.

یک میلیون گونه جانوری و گیاهی در معرض خطر انقراض است

به گفته وی از بین رفتن تنوع مواد غذایی و کمبود دسترسی به رژیم غذایی متنوع با بیماری‌ها و عوامل تهدید کننده سلامت مانند دیابت، چاقی و سوء تغذیه ارتباط مستقیم دارد

اکبری بیان کرد: برای حفاظت از گونه‌های در معرض تهدید و خطر همکاری همه نهادها و سازمانها لازم و ضروری است.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه برابر اعلام شورای جهانی تنوع زیستی متاسفانه یک میلیون گونه جانوری و گیاهی در معرض خطر انقراض است ادامه داد:‌ آموزش جامعه دانشگاهی و مسئولان برای جلوگیری از پیامدهای این معضل بزرگ که برابر با انقراض انسان‌ها‌ست اهمیت ویژه‌ای دارد.

 85 هزار هکتار از اراضی خراسان جنوبی را مراتع تشکیل می‌دهد

وی با بیان اینکه استان خراسان جنوبی با وسعتی بالغ بر 15 میلیون هکتار 9 درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده است افزود: اقلیم استان از نوع خشک و بیابانی است اما با توجه به موقعیت قرارگیری مناطق پست یا مرتفع به دو دسته خشک و گرم و خشک و ملایم تقسیم می‌شود.

اکبری ادامه داد: از مجموع کل اراضی استان 85 هزار هکتار آن را مراتع و بیش از 15 هزار هکتار از آن را جنگلها و حدود 46 هزار هکتار را بیابان‌ها تشکیل می‌دهد

70 درصد تنوع ژنتیکی گونه‌های برجسته خراسان جنوبی از بین رفته است

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در نیم قرن گذشته 70 درصد تنوع ژنتیکی گونه‌های برجسته این استان از دست رفته است.

وی با بیان اینکه شرایط توپوگرافیک و تشکیلات زمین شناسی منجر به پیدایش تنوع بیولوژیک بی‌نظیر و متنوعی در استان شده  است ادامه داد:‌ در زیستگاه‌های استان، بیش از یک هزار گونه گیاهی، حدود 253 گونه جانوری شامل 60 گونه از رده پستانداران، 197 گونه پرنده، 50 گونه از رده خزندگان و 3 دوزیست شناسایی شده است.

گونه‌های شاخص زیست محیطی خراسان جنوبی در خطر انقراض است

 به گفته این مسئول از جمله گونه‌های شاخص استان می‌توان به یوزپلنگ ایرانی، پلنگ، آهو، قوچ و میش، کل و بز، جبیر، انواع گربه سانان کوچک، روباه شنی، خرگوش، روباه معمولی اشاره کرد که متاسفانه به دلیل شکار بی‌رویه در خطر انقراض هستند

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه اگرچه اغلب مناطق استان دارای اقلیم بسیار خشک است اما تالاب‌ها و آبگیرهای استان از جمله پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار نهبندان علاوه بر پرندگان ساکن همه ساله میزبان جمعیت‌های بزرگ از پرندگان مهاجر از قبیل انواع آبچلیک، انواع حواصیل، آنقوت، خوتکا و انواع اردک، فالاروپ، پاشلک، سنقر، دم جنبانک ابلق است

توجه ویژه به تنوع زیستی سخت و فراگیر است

رئیس  دانشکده علوم دانشگاه بیرجند نیز در این مراسم عنوان کرد:  تنوع زیستی بحث فراگیر  و  سخت است و در خراسان جنوبی حوزه اکوسیتسم و تنوع گونه‌ای  پررنگتر است.

سیدمرتضی موسوی یادآور شد:  با توجه  خشکسالی‌های این استان شرایط حادتر است و دانشگاه نیز باید در بحث علمی و فرهنگسازی موثر عمل کند.

وی خاطرنشان کرد:‌ زمانی که آگاهی سازی کافی و موثر باشد غنای فرهنگی در حوزه محیط زیست در شأن کشور خواهد بود.

رئیس دانشکده علوم دانشگاه بیرجند ضمن اشاره به خطر استفاده از ظروف یکبار مصرف خاطرنشان کرد: باید فرهنگ سازی در این زمینه انجام شود و استارت کار را خودمان بزنیم و خراسان جنوبی پیش قدم در کشور باشد.

بيشتر
سال 1398  سال رونق تولید