محیط زیست در آیینه رسانه ها

بگذاریم زمین نفس بکشد بگذاریم زمین نفس بکشد

در سال‌های اخیر با ریختن زباله، استفاده بیش از حد از سوخت‌ها هوای زمین آلوده شده و نمی‌گذارد نفس بکشد که راهکار آن همدلی و هم افزایی برای عدم آلوده سازی زمین است.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، روز جهاني زمين پاک هر ساله در 22 آوريل مصادف با 2 ارديبهشت در تمام دنيا برگزار و به همه مردم روي زمين يادآوري مي‌شود که نبايد سياره خود "زمين" را فراموش کنند و باید به فکر حفظ آن باشند.

اين روز به منظور ايجاد آگاهي جهاني و نيز سپاسگزاري از مواهب زمين و منابع و ذخاير طبيعي آن است که از سوي سازمان ملل متحد نيز هر سال طبق مراسم ويژه‌اي در سراسر جهان برگزار مي‌شود.

در سال 1969، جان مک مونل فرزند يک مبلغ ديني مستقل و علاقمند به عرصه دين، علم و صلح، ايده برگزاري يک روز جهاني به نام روز زمين پاک را در همايش يونسکو درباره محيط زيست مطرح و در همان سال پرچـم زميـن پـاک را طراحـي کـرد.

يوتانـت، دبيـر کـل سازمان ملل (1962- 1971) از ايده مک کونل استقبال کرد و اين روز به يک روز جهاني در تقويم‌هاي سراسر دنيا تبديل شد.

مسألـه آلودگـي زميـن يکـي از مسائل عمده محيط زيست و دغدغه عمده‌اي براي دست اندرکاران محيط زيست در سراسر جهان است. مسأله ميزان توليد زباله در سراسر جهان و يافتن محل دفن صحيح و بهداشتي آن از مسائل مهم به خصوص در کشورهاي کوچک و در حال توسعه است.

زمین، یکی از شگفتی‌های آفرینش است و با آغاز عصر ماشین و پیشرفت‌های صنعتی و علمی و رشد روزافزون علم‌گرایی، راه تسلط انسان بر آرزوی دیرینه‌اش یعنی تسلط بر طبیعت تا اندازه زیادی هموار شد.

حسن اکبری، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی با اشاره به شعار سال جاری روز جهانی زمین پاک که تحت عنوان حفاظت از گونه‌های زیستی، نه به زباله و پلاستیک نامگذاری شده است، گفت: در قانون اساسی(اصل 50) نیز حفظ محیط زیست و منابع طبیعی، وظیفه همگانی شمرده شده و آن دسته از فعالیت‌های اقتصادی آلوده‌کننده و مخرب جبران‌ناپذیر محیط زیست، ممنوع اعلام شده است.

وی افزود: تقریباً چند دهه است که زنگ‌های خطر برای زمین به صدا درآمده است و روزی نیست که خبرها و گزارش‌هایی از سراسر جهان مخابره نشود و بیانگر نگرانی عمیق کارشناسان از تخریب محیط زیست و به خطرافتادن زندگی بر روی کره زمین نباشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: روز زمین پاک، یکی از این زنگ‌های خطر است که در همه جای دنیا شنیده می‌شود و روز زمین پاک مناسبت سالانه‌ای است که با هدف افزایش آگاهی و تجلیل از محیط زیست کره زمین نامگذاری شده است.

اکبری تصریح کرد: متخصصان محیط زیست امیدوار هستند نامگذاری چنین روزی سبب اتحاد هر چه بیشتر برای حفاظت از کره زمین باشد و در گذر سال‌ها بشر به این کره خاکی آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کرده است و برای بسیاری این روز شاید بتواند سرآغاز تغییر نگرش نسبت به مسائل زیست محیطی باشد .

مشکلات زمین در ایران

وی فرسایش خاک را یکی از مشکلات دانست و افزود: چالش هایی همچون شسته شدن سالیانه حداقل 2 میلیارد تن خاک، افت شدید سطح آب های زیرزمینی و خشک شدن تالاب ها گریبانگیر آب و خاک ایران شده است .

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی افت آب‌های زیرزمینی و آلودگی آب‌ها را یکی دیگر از مشکلات عنوان و تصریح کرد: ‌کاهش سطح آب‌های زیرزمینی منجر به نشست زمین که آخرین مرحله از بیابانزایی است می‌شود که این پدیده دیگر قابل برگشت نیست و به اشکال فرو نشست در سطح وسیع‌تر و فرو چاله در سطوحی با گستردگی کمتر نمود می‌یابد.

اکبری با اشاره به خشک شدن تالاب‌ها، اظهار کرد: افزایش کانون‌های بحرانی فرسایش بادی و چشمه‌های تولید ریزگرد به دلیل خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌ها از دیگر تهدیدات زمین در ایران است.

وی پسماندهای صنعتی و کشاورزی را از دیگر چالش‌ها عنوان کرد و افزود:  مصرف بی رویه و بالتبع تولید زباله یکی دیگر از عوامل تهدیدکننده زمین به شمار می‌رود که با توسعه شهرنشینی، منابع زیادی، روزانه به عنوان زباله در طبیعت رها می‌شود و در ایران، با وجود هزینه‌ای که صرف این موضوع می‌شود، اما عدم توجه کافی ارگان‌های ذیربط به مسئله مدیریت پسماندها، عدم توجه کافی به توسعه صنایع بازیافت، کمبود اعتبارات و نبود مشارکت مردمی، مهم‌ترین موانع در مدیریت پسماندها است .

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی عدم تعادل بین توسعه و ظرفیت طبیعت را جدی ترین چالش زمین دانست و بیان کرد: بزرگترین مشکل زمین در کشور، عدم تعادل بین توسعه و ظرفیت‌های طبیعت است.

اکبری ادامه داد: زمین تنها عرصه موجود برای فعالیت‌های حیاتی توسعه‌ای تفرجی و حتی زیاده خواهی‌های بشر است، بنابراین بدیهی است که از جهات مختلف تحت فشار و تهدید قرار دارد.

وی مهم‌ترین راهکارهای حمایت از زمین در شرایط فعلی را حفاظت از منابع خاک، آب، مدیریت پسماندها و از همه مهم‌تر اعمال قوانین و مقررات موجود در خصوص حفظ زمین دانست و رویکرد سازمان محیط زیست در این رهگذر را افزایش ضریب نفوذ حفاظت در عرصه‌های طبیعی و مشخصاً زمین معرفی کرد.

شرایط خراسان جنوبی از نظر زمین پاک

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی ادامه داد: به طور کلی وضعیت در استان تقریبا مناسب بوده اما با توجه به شرایط اقلیمی و فقر نسبی پوشش گیاهی در برخی نقاط استان و همچنین در حال توسعه بودن استان، حساسیت ویژه‌ای در برقراری رابطه مناسب بین پایداری توسعه و حفظ مولفه‌های آب و خاک نیاز است.

اکبری با اشاره به سیاست‌های مردم و دولت در داشتن زمین پاک، افزود: برقراری تعادل و توازن بین توسعه و ظرفیت‌های طبیعی کشور، جلوگیری از مصرف بی رویه منابع ،جلوگیری از فعالیت‌های اقتصادی آلوده کننده و مخرب جبران ناپذیر محیط زیست و جلوگیری از نابودی جنگل‌ها و مراتع و پوشش گیاهی و تغییر کاربری اراضی طبیعی به زمین‌های با کاربری‌های غیر از جمله این اقدامات است.

وی ادامه داد: همچنین اجرای برنامه‌های کنترل و پیشگیری از فرسایش خاک‌ها و آلودگی منابع آب و خاک و همکاری و همیاری مردم با دولت و مسئولان در حفظ محیط زیست ذاز دیگر الزاماتی است که لازم است رعایت شود.

 

تهیه و تنظیم: زهرا حمیدی

بيشتر
سال 1398  سال رونق تولید